“Ēnas” viesojas SIA “VTU Valmiera”

Autobusa vadītājs Edgars Zaķis ar "ēnu" Didzi

Trešdien, 15.februārī, Latvijā norisinājās Ēnu diena, skolēniem klātienē iepazīstot sev interesējošās profesijas pārstāvju ikdienu. SIA “VTU Valmiera” valdes priekšsēdētāja, Kvalitātes vadības sistēmas un kontroles daļas vadītājas un autobusu vadītāju darba ikdienu vēroja trīs skolēni.

Valmieras Pārgaujas ģimnāzijas 7.klases skolniece Evelīna profesionālo karjeru labprāt veidotu medicīnas nozarē. Sapnis ir atvērt privātpraksi, tādēļ Ēnu dienā meitene vēlējās iepazīt uzņēmuma vadītāja ikdienu. SIA “VTU Valmiera” valdes priekšsēdētājs Oskars Spurdziņš pastāstīja skolniecei par saviem ikdienas pienākumiem un iepazīstināja ar uzņēmuma darbību. Šī Evelīnai bija pirmā ēnošana, kas, kā viņa atzina, bijusi noderīga un interesanta. Arī turpmāk meitene plāno izmantot Ēnu dienas sniegtās iespējas un ar nepacietību gaida, kad varēs klātienē iepazīt ārsta darba specifiku.

Savukārt Valmieras Pārgaujas ģimnāzijas 11.klases skolniece Ieva izzināja, kas īsti “slēpjas” zem vārdiem “kvalitātes vadība”. Kopā ar Kvalitātes vadības sistēmas un kontroles daļas vadītāju Lāsmu Cukuri Ieva devās uz Valmieras un Valkas autoostām, gūstot ieskatu, kā kvalitātes vadības un energopārvaldības sistēmas darbojas praktiski un kāds ieguvums uzņēmumam ir no to ieviešanas.

Rencēnu pamatskolas audzēknis Didzis uzzināja, kādi darba pienākumi ir reģionālo un Valmieras pilsētas maršrutu autobusu vadītājiem. Didzis jau tagad, mācoties 8.klasē, zina, kas ir viņa sapņu profesija – plāns ir iegūt ceļu būvtehniķa kvalifikāciju, kā arī tiesības vadīt autobusu. Savukārt nākamgad Ēnu dienā Didzis labprāt viesotos SIA “VTU Valmiera” remontzonā. Dalība šajā akcijā bija puiša iniciatīva, kas ļāva uzzināt daudz jauna un gūt apstiprinājumu, ka izvēlētais virziens nākotnes profesijai ir pareizs. Arī Edgars Zaķis, autobusa vadītājs, ko ēnoja Didzis, atzinīgi vērtēja puiša iniciatīvu pētīt interesējošo profesiju un pārdomātos jautājumus, norādot, ka ēnotājus labprāt gaidītu biežāk, jo “šī profesija ir aicinājums, pieredze un arī viņa augstība Gadījums, tāpēc ļoti svarīgi, ka jaunie darbinieki var mācīties no pieredzējušajiem kolēģiem”.

SIA “VTU Valmiera” novērota tendence, ka arvien mazāk jauniešu izvēlas kļūt par sabiedriskā transporta vadītājiem. To ietekmē vairāki apstākļi. Nepieciešamās prasmes un kvalifikāciju autobusa vadīšanai nevar apgūt vispārējās vai profesionālajās izglītības iestādēs, bet gan nodarbībās autoskolā kursu veidā. Tāpat ir vecuma ierobežojumi – par profesionālu autobusa vadītāju var kļūt no 24 gadu vecuma. Tas nosaka, ka pēc skolas beigšanas jaunietim ir izdevīgāk apgūt zināšanas vai strādāt jomā, kur darboties izvēlētajā profesijā varēs pirms 24 gadu vecuma sasniegšanas. Pieminēšanas vērts ir arī profesijas prestižs, kas ir problēma plašākā mērogā – nereti cilvēks pēc vidusskolas beigšanas iestājas augstskolā, pat īsti nezinot, ko vēlas darīt pēc tam, nevis, piemēram, apgūst autobusa vadītājam, galdniekam, elektriķim vai citām profesijām nepieciešamās prasmes, kas, iespējams, viņu interesē, padodas un ir pieprasītas darba tirgū. Tādēļ atzīstamas ir akcijas, kas ļauj jauniešiem klātienē vairāk uzzināt par sev interesējošām profesijām.

Jāpiemin, ka Valmieras pasažieru pārvadātājs piedāvā kursus topošajiem autobusa vadītājiem, turklāt saviem darbiniekiem obligātās regulārās mācības, lai ik pēc pieciem gadiem atjaunotu profesionālo kvalifikāciju (95.kods), uzņēmumā nodrošina bez maksas.

SIA “VTU Valmiera” Ēnu dienā piedalījās otro gadu. Pateicamies “ēnām” par interesi un iespēju dalīties pieredzē, kā arī darbiniekiem par atsaucību. Aicinām skolu pārstāvjus arī citā laikā sazināties ar uzņēmumu, lai kopīgi izlemtu par aktivitātēm, kas ļautu jauniešiem iepazīt autobusa vadītāja profesiju.