areawideautoglass.com

Esi pamanāms arī pieturvietā!

Gada tumšākajā laikā aicinām parūpēties par savu un līdzcilvēku veselību un dzīvību, izvēloties būt redzamam gājējam. Tāpat, lai izvairītos no starpgadījumiem, aicinām gaismas atstarojošus elementus lietot, pieturvietā gaidot autobusu.

SIA "VTU Valmiera" atgādina, ka ārpus pilsētas teritorijas autobuss nepiestāj visās pieturvietās, ja vien kāds nevēlas no transportlīdzekļa izkāpt vai tajā iekāpt. Tādējādi pasažieri aicināti sabiedrisko transportu gaidīt pieturvietā (nevis, piemēram, automašīnā tās tuvumā) un tumšā diennakts laikā izmantot atstarojošu elementu, lai autobusa vadītājs braukt gribētāju laikus pamana. Tāpat lūdzam pasažierus būt saprotošiem, pilsētas pieturvietās gaidot reģionālos starppilsētu un vietējās nozīmes autobusus. Kad tie tuvojas pieturvietai, aicinām pacelt roku, tādā veidā informējot autobusa vadītāju, ka vēlas iekāpt šajā autobusā.

Uzņēmuma autobusa vadītāji ir aculiecinieki, ka joprojām daudz gājēju, pārvietojoties ārpus apdzīvotām vietām diennakts tumšajā laikā, izvēlas būt "neredzami", tādējādi apdraudot ne tikai savu veselību un dzīvību, bet arī transportlīdzekļa vadītāja un pasažieru, tiem cenšoties izvairīties no sadursmes.

Diennakts tumšajā laikā neatsverama ir atstarojošā veste vai apģērbā iestrādāts atstarojošs elements. Gājējs ir pamanāms tādā attālumā, cik tālu ceļu izgaismo transportlīdzekļa lukturi: braucot ar tuvajām gaismām – līdz 100 metriem, tālajām – no 400 līdz 500 metriem. Bez vestes tumšajā diennakts laikā neapgaismotā vietā gājēju pamanīt ir gandrīz neiespējami.

Automobiļu gaismām, īpaši tuvajām, ir īpatnība, ka to stars palēnām slīd tuvāk asfaltam, tāpēc labi, ja atstarojošs elements ir arī pie gājēja kājas, turklāt jāuzmanās, ka to neaizsedz iepirkuma maisiņš, apģērbs, soma vai kas cits.

Efektīvas ir mirgojošās diodes, tomēr jāņem vērā, ka tām jāizgaismo ne tikai priekšā esošais ceļš, bet jābūt novietotām arī gājēja mugurpusē. Tas pats attiecas arī uz lukturīšiem. Ja luktura gaisma vērsta uz priekšu, no aizmugures braucošajam tā ir gandrīz nepamanāma, tādējādi arī attālums ir nepietiekams, lai nobremzētu. Ja transportlīdzeklis tuvojas no aizmugures, ar lukturīti gājējam jāizgaismo ceļš aiz sevis.

Atstarotājs vai atstarojoša pavada būtu nepieciešami arī mājdzīvniekam.

Uzņēmums atgādina, ka atstarojoša veste un apģērbs, kurā iestrādāti atstarojoši elementi, nedarbojas tikai divos gadījumos – ja tie kaut kādā veidā ir aizsegti un ja tie ir glīti salocīti somā vai mājās skapī.

Kopš 2014.gada rudens stājušās spēkā izmaiņas Ceļu satiksmes noteikumos, kas nosaka, ka diennakts tumšajā laikā ārpus apdzīvotām vietām, kā arī apdzīvotās vietās, ja ceļš nav pietiekami un vienmērīgi apgaismots, gājējiem, kuri pārvietojas pa brauktuvi vai nomali, jābūt tērptiem atstarojošā vestē vai apģērbā ar labi redzamiem gaismu atstarojoša materiāla elementiem. Braucot diennakts tumšajā laikā vai nepietiekamas redzamības apstākļos, velosipēda vadītājam jābūt tērptam atstarojošā vestē vai apģērbā ar labi redzamiem gaismu atstarojoša materiāla elementiem. Savukārt cita veida atstarotāji noderēs papildu drošībai.