areawideautoglass.com

Aizvadīta Ēnu diena

14.februārī visā Latvijā norisinājās Ēnu diena, skolēniem izzinot interesējošās profesijas pārstāvju ikdienu. SIA “VTU Valmiera” bija rekordliels "ēnu" skaits – 15.

14 pamatskolas un vidusskolas vecuma puiši interesējās par autobusa vadītāja profesiju, ēnojot gan pilsētas nozīmes, gan starppilsētu maršrutu autobusu vadītājus. Vienu vidusskolēnu interesēja, kāda darba ikdiena ir Valmieras autoparka vadītājam.

Ēnotāji bija gan no Valmieras, gan Rencēniem, gan arī Rīgas.

Valmieras Gaujas krasta vidusskolas – attīstības centra jaunieši autobusa vadītāju, ko grib ēnot, bija “noskatījuši” jau vasarā ekskursijas laikā. Edgars Zaķis, vedot jauniešus atpūtā uz Latgali, skolēniem saistošā veidā paspēja izstāstīt arī par autobusa vadītāja ikdienu, interesantiem gadījumiem, kā arī autobusa uzbūvi, “ekskursiju” autobusa vadītāja ikdienā vadot tikpat sekmīgi kā Latgalē dažādās tūrisma vietās sastaptie gidi. “Bērnībā es būtu gatavs uz nedēļu ieslēgt savu velosipēdu šķūnīti, lai tikai kāds mani paņemtu līdzi braucienā ar autobusu vai smago mašīnu un pastāstītu par savu darbu. Tāpēc ļoti priecājos par šo akciju un labprāt tajā iesaistos. Es ticu, ka, kad šie jaunieši būs pieauguši, tehnoloģijas būs tā attīstījušās, ka vājdzirdība nebūs šķērslis autobusa vadīšanai,” pastāstīja E.Zaķis.

SIA “VTU Valmiera” novērota tendence, ka arvien mazāk jauniešu izvēlas kļūt par sabiedriskā transporta vadītājiem. To ietekmē vairāki apstākļi. Nepieciešamās prasmes un kvalifikāciju autobusa vadīšanai nevar apgūt vispārējās vai profesionālajās izglītības iestādēs, bet gan nodarbībās autoskolā kursu veidā. Tāpat ir vecuma ierobežojumi – par profesionālu autobusa vadītāju var kļūt no 24 gadu vecuma. Tas nosaka, ka pēc skolas beigšanas jaunietim ir izdevīgāk apgūt zināšanas vai strādāt jomā, kur darboties izvēlētajā profesijā varēs pirms 24 gadu vecuma sasniegšanas. Pieminēšanas vērts ir arī profesijas prestižs, kas ir problēma plašākā mērogā.

Jāpiemin, ka Valmieras pasažieru pārvadātājs piedāvā kursus topošajiem autobusa vadītājiem, turklāt saviem darbiniekiem obligātās regulārās mācības, lai ik pēc pieciem gadiem atjaunotu profesionālo kvalifikāciju (95.kods), uzņēmumā nodrošina bez maksas.

SIA “VTU Valmiera” Ēnu dienā piedalījās trešo gadu. Pateicamies “ēnām” par interesi un iespēju dalīties pieredzē, kā arī darbiniekiem par atsaucību!