areawideautoglass.com

Sēņu groziem pilni autobusi

Kopš augusta  sabiedriskajā transportā ierasts redzēt pasažierus ar lieliem un maziem sēņu pilniem groziem.

.

Autobusā satiktā Aina stāsta, ka meža veltes vāc regulāri un pārzina, kurās vietās ir daudz sēņu un ogu, kur atrast labus kadiķīšus. Šogad cepurotās meža dāvanas pietiek visiem un bieži sanākot gatavot vīra mīļāko ēdienu – sēņu pankūkas. Aina priecājas, ka laiku izdodas veiksmīgi saplānot: no rīta iekāpj autobusā, aizbrauc līdz savai ierastajai sēņu vietai, un tieši tad, kad groziņš pilns, autobuss, izmetis loku tuvākajā pilsētā, atgriežas pakaļ Ainai. Citus gadus bijis jāgaida vēlāki reisi.

Iespējams, kādam ārvalstu tūristam pasažieri ar sēņu groziem klēpī šķiet gana savdabīga parādība. Ne visās valstīs pieejamas šādas dabas veltes un to vākšanas rituāls. Lai gan mums sēņošana ir ierasta lieta, atliek iedziļināties to nosaukumos, augšanas īpatnībās, krāsās un citos raksturlielumos, lai saprastu, ka mežs ir pavisam īpaša pasaule. Piemēram, varam atrast zemeszvaigznes, porcelāna tinteni, lāčpurnus, dižsardzenes – nosaukumi, kas izklausās atrasti pasaku grāmatās. Turklāt dažas sēnes var veidot raganu apļus un pat dzīvot pazemē.

Sēņu groziem pilni autobusi ir viena no šī rudens raksturīgajām pazīmēm. Arī SIA “VTU Valmiera” vēl jauku atpūtu mežā un gardas sēņu maltītes.

Foto: Aivars Viļumsons