areawideautoglass.com

Diena bez automašīnām

Vienu dienu gadā cilvēki dažādās pasaules vietās vienojas kopīgā darbībā – nesēžas automašīnās, bet ikdienas gaitās dodas kājām, ar velosipēdu vai sabiedrisko transportu. 22.septembrī, starptautiski atzītajā Dienā bez auto, gaiss kļūst tīrāks un cilvēki aicināti padomāt par vides saudzēšanu.

.

Centieni pievērst sabiedrības  uzmanību gaisa piesārņojumam sākušies jau pagājušā gadsimta vidū, bet plašākā mērogā ideja par resursu apdomīgu izmantošanu attīstīta pēc naftas krīzes 1973.gadā. Tomēr starptautiskā mērogā Dienas bez auto pasākumi oficiāli organizēti kopš 1995.gada.

Rūpes par vidi nav tikai tālienē dzimusi ideja. Interesanti, ka arī mūsu zemē tieši naftas krīzes gadā visu paaudžu cilvēki īpašā veidā uzzina par nepieciešamību dot atelpas brīdi videi. Turklāt vēstījums palicis saistošs un aizrauj daudzus arī mūsdienās - 1973.gadā Latvijā iepazīst tikko iznākušās Imanta Ziedoņa Krāsainās pasakas, tostarp arī Zaļo, kas stāsta par meža ienākšanu pilsētā. Tad tikpat pēkšņi, kā nācis, tas nākamajā naktī bija aizgājis, atstādams zaļu elpu pilsētas ielās, vārtos un pagalmos. Tā vēl tur ilgi dzīvoja, līdz uzvarēja atkal trokšņi un smakas, bet cilvēki tagad zina, ka vismaz reizi gadā pilsētā ienāk mežs, zaļš, zaļš mežs... tik zaļš kā nekas cits pasaulē, tik tīrs kā nekas cits pasaulē.”

Gaisa piesārņojums ir kaitīgs ne tikai cilvēku veselībai, bet rada arī negatīvas izmaiņas dabā. Sadedzinot vienu degvielas litru, veidojas apmēram 2,5 kg oglekļa dioksīda. Tas palielina siltumnīcas efektu un kaitē ozona slānim, kas pasargā no saules ultravioleto staru radiācijas. Turklāt otru lielāko oglekļa dioksīda emisiju apjomu Latvijā rada transports.

Būt videi draudzīgs var katrs. Viens no veidiem ir pārvietošanās ar sabiedrisko transportu. Tādējādi arī SIA “VTU Valmiera” aicina pievienoties akcijai 22.septembrī un kopā ar daudziem cilvēkiem dažādās pasaules valstīs mazināt gaisa piesārņojumu.