Jubilejas izdevumā apkopo uzņēmuma vēsturi un atmiņstāstus

SIA “VTU Valmiera” 1. decembrī atzīmēja 70. dzimšanas dienu. Turpinot tradīciju, kas aizsākta 60. jubilejas gadā, arī šogad izdots apaļajai gadadienai veltīts krājums. Tā kā pirms desmit gadiem liels darbs ieguldīts uzņēmuma vēstures izpētē, jaunākajā izdevumā vēstīts par svarīgākajiem notikumiem šajā desmitgadē. Tie papildināti ar 17 atmiņstāstiem no senākiem laikiem, 70 interesantiem uzņēmuma vēstures faktiem un fotogrāfijām.

96 lapaspusēs iemūžināti stāsti par šīs desmitgades svarīgāko līgumu, pārmaiņām autobusu kursēšanas kārtībā, kompostieru ieviešanu, talonu aizstāšanu ar biļetēm, par papildinājumiem autoparkā un tehnikas attīstību, par citiem pakalpojumiem, ne tikai pasažieru pārvadāšanu, par kontroles dienesta un medicīnas māsas darbību, Valmieras autoostas rekonstrukciju, notikumiem uzņēmuma filiālēs – Rūjienas, Smiltenes un Valkas autoostās, par uzņēmuma pārvaldībā esošo degvielas uzpildes staciju, neregulārajiem pārvadājumiem – taksometru pakalpojumu un autobusu nomu, par autoskolu, sadarbības piemēriem, sasniegumiem, par uzņēmuma radošo pusi, Valmieras pilsētas svētkos piedāvājot muzikālos autobusus un iesaistoties vēl citās interesantās aktivitātēs, par sportošanas tradīcijām, kopīgiem ārpusdarba pasākumiem un galvenajiem “stūrmaņiem” – uzņēmuma vadību.

Par šiem notikumiem informāciju sniedza uzņēmuma tagadējie darbinieki. Viņu stāstītais papildināts ar bijušo darbinieku atmiņām. Interesanti, ka uz publisko aicinājumu atsaukties kādreizējos SIA “VTU Valmiera” darbiniekus, kuri būtu gatavi dalīties uzņēmumā piedzīvotajā, atsaucās dažādu jomu speciālisti. Lai gan sākotnēji šīs desmitgades stāstus un senākos notikumus nebija plānots saskaņot, uzklausītie tagadnes un pagātnes stāsti izrādījās vienas puzles gabaliņi, bez grūtībām tagadējo darbinieku sniegto informāciju pastiprinot ar piedzīvoto pirms vairākām desmitgadēm.

Atmiņās lasāms, ka nebija nekas neparasts, ka pasažieri noslāpušu autobusu palīdzējuši iestumt, lai pamostos plkst. 3.30, šoferi mēdza modinātāju likt dzelzs bļodā, lai tas radītu lielāku troksni, ka autobusi toreiz no rūpnīcas atceļoja tādā stāvoklī, ka jau pa ceļam skrūves bira, viss bija pamatīgi jāpārveido, turklāt jāizmanto radoši risinājumi, jo vajadzīgās rezerves daļas bija reta prece, bijušā darbinieka stāstītais par to, kā vajadzīgās detaļas iegūtas, izklausījās pēc piedzīvojumu pilnām dārgumu medībām. Stāstos jūtams lepnums, pēc dzelzs priekškara krišanas pirmo reizi iesēžoties modernos autobusos, runāts par to, cik brīnumains uzņēmums ar tā autoremontam raksturīgo smaržu, rācijām, gāzētā ūdens aparātu, krāsainajām ampulām medpunktā un citām neparastām lietām likās bērnam. Darbinieki stāsta par tiem uzticētajiem transportlīdzekļiem, līdz niansēm atceroties katra stiprās un vājās puses, par dalību Valmieras un tuvākās apkārtnes svarīgu objektu tapšanā, par konduktora darbu, kurā nereti ietilpa arī psihologa konsultācijām raksturīgi elementi, par sporta tradīcijām un nozīmīgajiem sasniegumiem, par ballēm uz betona grīdas un pēc tam putekļu dēļ nenosakāmas krāsas apaviem, bikšu galiem un balles kleitu volāniem, par deju kolektīvu, kurš, dibināts uzņēmumā, darbību Valmieras Kultūras centra paspārnē turpina joprojām, par uzņēmuma orķestri un ansambli, par mācīšanos braukt ar tehniku, kurai nebija pat pagriezienu rādītāju, tādējādi nācās pa logu izbāzt roku un norādīt virzienu, par to, ka LAZ markas autobusus dēvēja par putekļusūcējiem, jo daļa grantētā ceļa pa visām spraudziņām nonāca salonā, par spēju deficīta laikos būt radošam.

Savukārt 70 uzņēmuma vēstures fakti ir kā ceļa stabiņi, kas pavada lasītāju no uzņēma pirmsākumiem līdz pat mūsdienām, atklājot, piemēram, zīmīgu sakritību – pirmajam ilggadējam direktoram Pēterim Kurzemniekam pirmajā dienā pēc stāšanās amatā nozaga pulksteni, vēstot par to, ka pasažieru pārvadāšana ar autobusiem sākās vien septiņus gadus pēc uzņēmuma dibināšanas, sākotnēji lielākoties pārvadātas lauksaimniecības preces, ka 1960. gados pirmo reizi tika sastādīti noteikumi par uzvedību autobusā, piemēram, nekāpt tajos netīrā apģērbā, ka pasažieru skaitīšanu 1980. gados veica darba grupa, atrodoties autobusos un aizpildot veidlapas jau no plkst. 4 rītā līdz pusnaktij, un vēl citi interesanti fakti. 70 fakti lasāmi arī šeit.

Stāstītais papildināts ar fotogrāfijām, kuru uzņemšanas laika nogrieznis ir kopš uzņēmuma pirmsākumiem līdz šī gada vasarai.

Lai cik tehnisks nebūtu uzņēmums, tā virzītājspēks ir cilvēki. Stāsts par SIA “VTU Valmiera” attīstību ir stāsts par tā darbiniekiem, kas ir šī jau 70 gadus sasniegušā mehānisma galvenais motors. Jubilejas izdevumā apkopota vien neliela daļa no uzņēmumā piedzīvotā. Tas ir kā braukt tumsā, transportlīdzekļa starmešiem izgaismojot konkrētu ceļa posmu, braucējiem zinot, ka aiz gaismas leņķa stāsti turpinās. Tāpēc arī izdevuma tapšana ir kopdarbs, stāstos daloties esošajiem un bijušajiem uzņēmuma darbiniekiem.

Jubilejas izdevums pieejams Valmieras integrētajā bibliotēkā, Rūjienas pilsētas bibliotēkā, Smiltenes novada bibliotēkā un Valkas novada centrālajā bibliotēkā.

SIA “VTU Valmiera” bijušie darbinieki aicināti, ja par izdevumu radusies interese, sazināties ar uzņēmumu, zvanot 64222021 vai rakstot uz pr@vtu-valmiera.lv.