Uzņēmuma vēsture

70 interesanti fakti no uzņēmuma vēstures Atklāts piemiņas akmens SIA “VTU Valmiera” ilggadējam direktoram

 

***

SIA “VTU Valmiera” ir viens no vecākajiem un lielākajiem transporta uzņēmumiem Latvijā, dibināts 1945.gadā.

Sociālisma periodā Valmieras autotransporta kombināts Nr.12 nodarbināja apmēram 1200 darbinieku, uzņēmuma īpašumā bija ap 500 dažādām transporta vienībām.

Sociālismam sabrūkot, pārvadājumu apjoms samazinājās apmēram par 70%, tāpēc 1992.gadā uzņēmumu sadalīja divās daļās un atteicās no kravu pārvadājumiem. Šajā laikā daļa autobusu maršrutu tika slēgti un pārvadājumiem izmantoja tikai 30 autobusus. Vēlāk, ekonomiskajai situācijai uzlabojoties, tika uzpirkti no bankrotējošām firmām lietoti autobusi, remontēti uzņēmuma darbnīcās un izmantoti atjaunotajos maršrutos.

1991.gada 21.maijā uzņēmums kļuva par valsts transporta uzņēmumu “Valmiera”. 1996.gada 1.novembrī uzņēmums nokļuva pašvaldības “paspārnē” kā Valmieras rajona pašvaldības uzņēmums “VTU Valmiera”. 2001.gada 20.martā uzņēmums tika reģistrēts uzņēmuma reģistrā kā Valmieras rajona pašvaldības sabiedrība ar ierobežotu atbildību “VTU Valmiera”. 2003.gada 10.jūlijā Komercreģistrā reģistrēja SIA “VTU Valmiera”.

SIA “VTU Valmiera” nodrošina klientus ar transporta pakalpojumiem gan regulārajos, gan neregulāros maršrutos, sniedz transporta pakalpojumus klientiem iekšzemē un ārvalstīs. Uzņēmumā ir 94 autobusi, ap 300 darbinieku. Tiek apkalpoti 10 pilsētas, 57 rajona un 30 tālsatiksmes regulārie maršruti. Uzņēmums sniedz regulāros pasažieru pārvadājumu pakalpojumus ar autobusiem Valmieras un Valkas rajonā, kā arī Valmieras un Smiltenes pilsētās un vairākos tālsatiksmes maršrutos valsts robežās. Uzņēmumam ir četras filiāles: Valmieras autoosta, Valkas autoosta, Smiltenes utoosta un Rūjienas autoosta.

2001.gadā uzņēmumam tika pievienots pašvaldības uzņēmums “Tehnika un sports”, kas šobrīd veiksmīgi darbojas kā uzņēmuma auto apmācības nodaļa. Teorētisko eksāmenu ar pirmo kārtošanas reizi sekmīgi nokārto 78% kursantu un praktiskās braukšanas eksāmenā sekmīgs rezultāts ir 81% nākamo autovadītāju, kas ir ļoti labi statistiskie rādītāji valsts mērogā.

Uzņēmuma pamatbāze atrodas Kocēnu novada Kocēnu pagastā pie autoceļa Rīga – Valmiera un Valmieras pilsētas tiešā tuvumā. Pasažierus apkalpo četrās uzņēmuma autoostās: Valmierā, Rūjienā, Valkā un Smiltenē. Biļešu tirdzniecībai autobusos tiek izmantoti elektroniskie kases aparāti. Visās uzņēmuma autoostās biļešu tirdzniecība notiek datorizētā vienotā valsts biļešu realizācijas sistēmā “Baltic lines”, kas dod iespēju pasažieriem iegādāties biļetes uz visiem sistēmā iekļauto uzņēmumu reisiem gan iekšzemē, gan ārzemēs.

SIA “VTU Valmiera” kopš 1993.gada 1.decembra ir Latvijas pasažieru pārvadātāju asociācijas (LPPA) biedrs un viens no dibinātājiem. LPPA atbalsts ir būtisks ikvienam pasažieru pārvadājumu pakalpojumus sniedzošam uzņēmumam.

 

SIA “VTU Valmiera” uzņēmuma vēsturi apkopojis izdevumā “VTU Valmiera 60” (1945.-2005.)

Grāmatas tapšanā izmantoti Valmieras muzeja materiāli, kā arī Harija Gulbja, Alda Griķa un uzņēmuma darbinieku personīgo arhīvu fotomateriāli.

Intervijas veidojusi: Iveta Lāce- Miezīte

Grāmata pieejama uzņēmuma administratīvajā ēkā “Brandeļi”, Kocēnu pagasts, Kocēnu novads.

 

 

Jaunākajā izdevumā, sagaidot uzņēmuma 70.jubileju, vēstīts par svarīgākajiem notikumiem šajā desmitgadē. Tie papildināti ar 17 atmiņstāstiem no senākiem laikiem, 70 interesantiem uzņēmuma vēstures faktiem un fotogrāfijām.