Lai bērnam ceļš ar sabiedrisko transportu būtu drošs!

Drošais mājas-skola-mājas maršruts

Valsts policija aicina vecākus rūpīgi izplānot drošu maršrutu, kas mērojams no mājām līdz skolai un atpakaļ. Lai bērns vieglāk atcerētos maršrutu, ir ieteicams to sadalīt vairākos posmos un izcelt svarīgākās detaļas un objektus, kas bērnam var palīdzēt atcerēties maršrutu (veikals, baznīca u.c.).

Katrā maršruta posmā vajadzētu identificēt galvenos drošības riskus, piemēram, jāievēro pareiza gājēju pārejas šķērsošana, ietves drošā un nedrošā puse, bīstamākie ceļu posmi, apmaldīšanās, pamestas ēkas u.c. Vienlaikus vecākiem ir jāpastāsta bērniem, kā rīkoties un izvairīties no drošības riskiem, kāpēc tie ir bīstami, kur un kā meklēt palīdzību, ja tāda nepieciešama.

Iela ir jāšķērso pa gājēju pāreju vai pie zaļā gājēju luksofora gaismas signāla. Turklāt vienmēr pirms ceļa šķērsošanas ir jāpaskatās pa kreisi, pa labi un vēlreiz pa kreisi. Tāpat ir jāpārliecinās, vai visi transportlīdzekļi patiešām ir apstājušies. Ceļu nedrīkst šķērsot vietā, kur ir nožogojums vai barjera.

Svarīgi, lai bērns visu savu uzmanību veltītu apkārt notiekošajam. Lai redzētu un dzirdētu, kas notiek apkārt, maršruta veikšanas laikā nevajadzētu lietot mobilo tālruni – spēlēt spēles, rakstīt īsziņas, pētīt sociālo tīklu ierakstus, austiņās klausīties mūziku u.tml. Un būtiski – nekad nevajag steigties!

Tumšākā laikā obligāti ir jālieto gaismu atstarojošs apģērbs vai veste. Gadījumā, ja bērns brauc ar velosipēdu, tad jāatceras, ka galvā obligāti ir jābūt aizsprādzētai aizsargķiverei, velosipēdam ir jābūt aprīkotam ar gaismas atstarotājiem un bremzēm jābūt darba kārtībā.

Jāievēro, ka braukt ar elektroskūteriem jeb elektriskajiem skrejriteņiem ir atļauts no 14 gadu vecuma un jābūt derīgai velosipēdista vadītāja apliecībai. Ar tiem ir jāpārvietojas pa velosipēdu ceļu. Ja ar elektrisko skrejriteni pārvietojas pa ietvi, tad noteikti jāatceras, ka priekšroka ir gājējiem un jāievēro atbilstošs braukšanas ātrums, lai neapdraudētu ne sevi, ne citus.

Vecākiem vienmēr vajadzētu pārliecināties, ka bērnam ir iegādāta derīga sabiedriskā transporta biļete vai līdzi paņemts pietiekami daudz naudas, lai to iegādātos. Tāpat bērnam ir labi jāatpazīst savas sabiedriskā transporta pieturas – kurā jāiekāpj un kurā jāizkāpj. Šajā gadījumā noderēs apkārtējās vides objekti un citi orientieri.

Ja bērns nokavē izkāpšanu un pabrauc garām vajadzīgajai pieturai, viņam nekavējoties ir jāvēršas pie transportlīdzekļa vadītāja un jālūdz palīdzība.

Gadījumā, ja pietura atrodas nomaļā vietā, piemēram, ārpus pilsētas vai šosejas malā, tad vecākiem vai vecākajiem brāļiem un māsām mazāko bērnu vajadzētu sagaidīt, lai ceļš līdz mājām būtu pavisam drošs.

Informācija: Valsts policija