Uzzina par autobusa vadītāja profesiju

13.februārī visā Latvijā norisinās Ēnu diena, aicinot skolēniem klātienē izzināt interesējošo profesiju. SIA “VTU Valmiera” šogad ēnoja 11 jaunieši.

Lielākā interese ir par pilsētas un starppilsētu autobusu vadītāja profesiju. Jaunieši pieteikumos norādījuši, ka gribētu uzdot jautājumos šoferiem par viņa ikdienu, pavērot darbu klātienē, kā arī vairāk uzzināt par šīs profesijas tehnisko pusi. Pirmo reizi Ēnu dienā jaunieši izrādījuši interesi uzzināt vairāk par autobusa un kravas automašīnas vadītāja apliecības iegūšanu uzņēmuma autoskolā. Divi skolēni viesojās pie uzņēmuma valdes priekšsēdētāja Oskara Spurdziņa, lai uzzinātu vairāk par administrācijas darbu pasažieru pārvadājumu nozarē.

Šogad ēnot pieteikušies skolēni no Valmieras Pārgaujas ģimnāzijas, Bilskas pamatskolas, Valmieras 2.vidusskolas un Valmieras Gaujas krasta vidusskolas-attīstības centra.

Autobusa vadītājs Edgars Zaķis atzinīgi vērtē iniciatīvu jauniešiem klātienē iepazīt interesējošo profesiju. Arī viņam “ēnu” uzņemšana kļuvusi par tradīciju, par savu profesiju stāstot jau trešo gadu. “Novēlu katram jaunietim padomāt, kāds darbiņš visvairāk patiktu, un izmantot iespēju uzzināt vairāk par šo profesiju. Arī tad, ja pēc ēnošanas izrādīsies, ka šī profesija nav jūsu, tas būs lielisks rezultāts. Skatieties, jautājiet, domājiet un nebaidieties sekot savam sapnim. Ideāli, ja savu vaļasprieku spēsiet izmantot kā iztikas avotu un katru rītu sagaidīsiet ar prieku un nepacietību.”

Tāpat Edgars priecājas, ka izdevies būt noderīgam jauniešiem: “Ar katru gadu manu “ēnu” pulciņš paliek lielāks. Bet īpašs prieks bija saņemt ziņu no pagājušā gada “ēnas” Huberta, ka viņš ir nokārtojis eksāmenus un ieguvis “B” kategorijas autovadītāja apliecību. Soli pa solim arī šis puisis, būdams nedzirdīgs, dodas piepildīt savu sapni un kļūt par profesionālu autovadītāju. Un tas ir lieliski!”

SIA “VTU Valmiera” novērota tendence, ka arvien mazāk jauniešu izvēlas kļūt par sabiedriskā transporta vadītājiem. To ietekmē vairāki apstākļi. Nepieciešamās prasmes un kvalifikāciju autobusa vadīšanai nevar apgūt vispārējās vai profesionālajās izglītības iestādēs, bet gan nodarbībās autoskolā kursu veidā. Tāpat ir vecuma ierobežojumi – par profesionālu autobusa vadītāju var kļūt no 24 gadu vecuma.

Jāpiemin, ka Valmieras pasažieru pārvadātājs piedāvā kursus topošajiem autobusa vadītājiem, turklāt saviem darbiniekiem obligātās regulārās mācības, lai ik pēc pieciem gadiem atjaunotu profesionālo kvalifikāciju (95.kods), uzņēmumā nodrošina bez maksas.

SIA “VTU Valmiera” Ēnu dienā piedalījās trešo gadu.